Η υπόθεση με τη δράση του νεαρού επονομαζόμενου ''Δράκου των Εξαρχείων'' έχει σημαντικές παραμέτρους που πρέπει να αποτελέσουν οδηγό ώστε να διορθωθούν πράγματα αναφορικά με τους περιοριστικούς όρους που επιβάλλονται αλλά και για το τί πρέπει να κάνει η Ελληνική Αστυνομία.
40 αλλοδαποί από τη δομή της Μαλακάσας στην οποία θα έπρεπε να βρίσκεται ο συλληφθείς πρέπει, στο πλαίσιο περιοριστικών όρων που τους έχουν επιβληθεί, να εμφανίζονται στο Τ.Α. Ωρωπού. Πόσοι πηγαίνουν; 3 είναι η απάντηση.
Πώς ένα τμήμα που πρέπει να επιτηρεί δομές μεταναστών, να βγάζει περιπολία, να εξιχνιάζει υποθέσεις, να βγάζει ταυτότητες θα καταφέρνει να ψάχνει και όσους δεν εμφανίζονται;
Επίσης το Τ.Α. Ωρωπού στις 21 Νοεμβρίου έστειλε έγγραφο ενημερώνοντας τη Δικαιοσύνη ότι στις 20 που όφειλε να εμφανιστεί ο νεαρός, δεν εμφανίστηκε.
Ένα Διοικητή ο οποίος έχει παρουσιάσει σημαντικό έργο τα τελευταία χρόνια όπου μαζί με τους συναδέλφους του έχουν προχωρήσει με πολλές συλλήψεις και εξιχνιάσεις κλοπών, ληστειών ακόμη και σεξουαλικών επιθέσεων αντί να τον επιβραβεύσεις τον μετακινείς με άκομψο τρόπο.
Υ.Γ. Να σημειώσουμε επίσης ότι ο νεαρός αποφυλακίστηκε διότι παρήλθε το χρονικό όριο και δεν είχε παραπεμφθεί σε δίκη.
Σπύρος Λεβειδιώτης
1 Σχόλια