Από την Τετάρτη 29 Μαΐου έως το Σάββατο 01 Ιουνίου 2024, ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ Στρατηγός Δημήτριος Χούπης πραγματοποιεί επίσημη επίσκεψη στην Κυπριακή Δημοκρατία, κατόπιν πρόσκλησης του ομολόγου του Αρχηγού ΓΕΕΦ Αντιστράτηγου Γεώργιου Τσιτσικώστα.Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2024, ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ αρχικά παρέστη στην τελετή επαναπατρισμού λειψάνων Ελλήνων πεσόντων της τουρκικής εισβολής το 1974, καθώς και ενταφιασμού ανευρεθέντων οστών Ελλήνων στρατιωτικών της περιόδου 1963 – 1964.
Στη συνέχεια είχε κατ’ ιδίαν συνάντηση με τον Πρέσβη της Ελλάδας στη Λευκωσία κ. Ιωάννη Παπαμελετίου, με τον οποίο μεταξύ άλλων συζήτησαν τη διαμορφωθείσα γεωπολιτική κατάσταση στην ευρύτερη περιοχή.
0 Σχόλια