Aνάρτηση της Ένωσης Αξιωματικών Πυροσβεστικού Σώματος για τη σημερινή ονοματοδοσία των δύο νέων πλοιαρίων του Πυροσβεστικού Σώματος
Παρουσία του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη πραγματοποιήθηκε σήμερα η τελετή ονοματοδοσίας ένταξης δύο νέων σύγχρονων νεότευκτων πυροσβεστικών πλοίων το ΠΣ 19 «Ανθυποπυραγός Μουζακίτης Αριστείδης» και το ΠΣ 18 «Πυρονόμος Σάββαρης Σάββας»
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5/1.5/16/1f4cc.png)
στην ενίσχυση της επιχειρησιακής αποτελεσματικότητας του Πυροσβεστικού Σώματος, κατασκευάστηκαν από ναυπηγικό αλουμίνιο σε ναυπηγεία της Κροατίας. Διαθέτουν ολικό μήκος 25,5 μέτρα, μήκος μεταξύ καθέτων 22,9 μέτρα, μήκος επί της Ισάλου 23,5 μέτρα καθώς και ολική χωρητικότητα 112,6 Tonnage. Παράλληλα διαθέτουν τρείς μηχανές τύπου MAN TYPE και δύο ηλεκτρογεννήτριες τύπου ONAN, ενώ η ταχύτητα τους ξεπερνά τους 29 κόμβους και διαθέτουν αυτονομία κίνησης που υπερβαίνει τα 220 ναυτικά μίλια. Οι σταθμοί ελλιμενισμού τους θα είναι ο 5ος Λιμενικός Πυροσβεστικός Σταθμός Πειραιά και ο Πυροσβεστικός Λιμένας Καβάλας αντίστοιχά
0 Σχόλια