Όπως όλοι γνωρίζουμε όταν ένας αστυνομικός δηλώνει ασθένεια, για να βγει Ε.Υ. (ελεύθερος υπηρεσίας) , αφού εξεταστεί από υπηρεσιακό γιατρό ή ιδιώτη, θα πρέπει να ενημερώσει στέλνοντας είτε e-mail ( στην καλύτερη) είτε να παρουσιαστεί στην Υπηρεσία του ,για να παραδώσει την ιατρική γνωμάτευση από τον θεράπων γιατρό.Η ίδια περίπου διαδικασία ακολουθείται και στην αναρρωτική άδεια.
Τα ερωτήματα πολλά...
Επιτρέπεται ο εκάστοτε γραμματέας να γνωρίζει το ιατρικό πρόβλημα υγείας του ασθενούς ;
Έχει δώσει κάποιον όρκο του Ιπποκράτη ο εκάστοτε γραμματέας, όπως όλοι οι γιατροί, περί εχεμύθειας ιατρικού απορρήτου;
Γιατί όλοι οι συνάδελφοι να γνωρίζουν από τι πάσχει ο ασθενής - αστυνομικός , συνάδελφος τους χωρίς την θέληση του;
0 Σχόλια