![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjNCaLGB7ugUsdi1cShpdKG5wQpJcsNZ_kmG4qQzUMXqdOKs1NJqVRK1Q-tqB5xqgCdzy1cF6fCxZOXw1mFs2H1gyRBRi7Upi8ZkN1iJ259kVHiKeOABQQ1YKI9RUJ5U2sbZBVreRVdEtqwNo3Ji34d_HlMqm7iW3czEjboGXqEX_8-S0BW9r2nb2xF4A/s1600/DEPA_(logo).png)
Αθήνα, 8 Ιουνίου, 2023
Στο Χρηματιστήριο Ενέργειας της Ουγγαρίας (CEEGEX) εισήλθε η ΔΕΠΑ Εμπορίας διευρύνοντας τη διεθνή της δραστηριοποίηση και εδραιώνοντας τον ηγετικό της ρόλο στις ενεργειακές εξελίξεις.
Έχοντας εξασφαλίσει άδεια προμήθειας φυσικού αερίου στην Ουγγαρία, η ΔΕΠΑ Εμπορίας, ως η πρώτη ελληνική εταιρεία φυσικού αερίου μέλος του CEEGEX, θα δραστηριοποιείται στην ουγγρική αγορά, συμβάλλοντας ταυτόχρονα στην προσπάθεια της χώρας για διαφοροποίηση των πηγών ενέργειας.
Ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΠΑ Εμπορίας, Κωνσταντίνος Ξιφαράς, δήλωσε σχετικά: «Το CEEGEX είναι ένας σημαντικός κόμβος διαπραγμάτευσης φυσικού αερίου στην κεντρική Ευρώπη και η είσοδος της ΔΕΠΑ Εμπορίας σε αυτό, σηματοδοτεί τη ενίσχυση της διεθνούς παρουσίας της Εταιρείας. Το τελευταίο διάστημα η ΔΕΠΑ Εμπορίας έχει επεκτείνει τις δραστηριότητές της σχεδόν σε όλες της χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, αναβαθμίζοντας παράλληλα και τον ρόλο της Ελλάδας στον ενεργειακό χάρτη της ευρύτερης περιοχής».
0 Σχόλια