Πρόγραμμα εκπαίδευσης για ΔΙΑΣ και ΟΠΚΕ




Mέχρι τις 17 Οκτωβρίου

Πρόγραμμα Εκπαίδευσης για Ομάδες ΔΙΑΣ και ΟΠΚΕ

Εβδομάδα: 12- 17 Οκτωβρίου

Αίθουσα Εκδηλώσεων ΚΕ.ΜΕ.Α., Λεωφόρος Μεσογείων 96

 

Δευτέρα, 12 Οκτωβρίου

Ώρα Εκπαίδευσης

Εκπαιδευτική Ενότητα

Εκπαιδευτής

Εκπαιδευτική Διαδικασία

08:00-09:00

Πόλωση, Κρίσεις και Ριζοσπαστικοποίηση στην Ελλάδα

Τριαντάφυλλος ΚΑΡΑΤΡΑΝΤΟΣ

Συμμετοχικό- Mini Βιωματικό

09:00- 09:10

Διάλειμμα

09:10-10:00

Πολιτική Βία και Εξτρεμισμός

Τριαντάφυλλος ΚΑΡΑΤΡΑΝΤΟΣ

Συμμετοχικό- Mini Βιωματικό

10:00- 11:00

Σύνταγμα, Ατομικά Δικαιώματα, Δημοκρατία

Μάνος Δημογεροντάκης

Διάλεξη με Παραδείγματα

11:00- 11:15

Διάλειμμα

11:15- 12:15

Δικαίωμα Συνέρχεσθαι, Διαδηλώσεις, Απεργίες

Μάνος Δημογεροντάκης

Διάλεξη με Παραδείγματα

12:15- 13:00

Διάλειμμα

13:00- 14:00

Ακτιβιστικές & Εξτρεμιστικές Ομάδες- Δείκτες Αναγνώρισης

Θεόδωρος ΣΧΙΣΜΕΝΟΣ, Διεύθυνση Κρατικής Ασφάλειας/ Α.Ε.Α.

Συμμετοχικό- Mini Βιωματικό

14:00- 15:00

Η λειτουργία της Αστυνομίας σε ένα πολωμένο κοινωνικό περιβάλλον (συγκεντρώσεις, καλέσματα, καταλήψεις δημόσιων χώρων)

Υποστράτηγος Παρασκευάς Σανιδάς

Συμμετοχικό- Πρακτικό

Τρίτη, 13 Οκτωβρίου                                                                                                              

08:00- 10:00

Ζητήματα Ποινικής Δικονομίας

Ιωάννης ΔΙΩΤΗΣ

Διάλεξη με Πρακτικά Θέματα

10:00- 10:15

Διάλειμμα

10:15- 11:15

Ζητήματα Αστυνομικής Δεοντολογίας & Συμπεριφοράς

Σεβαστιάνα Κούρτη

 

Διάλεξη με πρακτικά παραδείγματα

11:15- 13:15

Άγχος, βία, μετατραυματικό στρες.

Δημήτριος ΣΟΥΡΑΣ

Συμμετοχικό- Βιωματικό

13:15- 14:00

Διάλειμμα

14:00- 16:00

Αναγνώριση και Διαχείριση Υπόπτων (Άνθρωποι, Αυτοκίνητα, Δέματα)

Κωνσταντίνος ΚΟΡΚΟΣ, Αστυνόμος Α΄, Τμήμα Εκπαίδευσης Γ.Α.Δ.Α.

Ευθύμιος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Αστυνόμος Β΄, Τμήμα Εκπαίδευσης Γ.Α.Δ.Α.

Συμμετοχικό- Πρακτικό

Τετάρτη, 14 Οκτωβρίου

08:00-09:45

Οργανωμένοι Σύνδεσμοι & Οπαδική Βία

Νικόλαος ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ, Αστυνομικός Υποδιευθυντής, ΥΑΒΑΧ 

Συμμετοχικό- Βιωματικό

09:45- 10:00

Διάλειμμα

10:00- 12:00

Μεταναστευτικές Κοινότητες

Αλέξανδρος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ, Αστυνομικός Υποδιευθυντής, Διεύθυνση Διαχείρισης Μετανάστευσης/ Α.Ε.Α.

 

Συμμετοχικό με Παραδείγματα

12:00- 12:15

Διάλειμμα

12:15- 13:15

Πανεπιστημιακά Ιδρύματα

Στέλεχος ΥΚΑ

Διάλεξη  με Παραδείγματα

13:15- 13:45

Διάλειμμα

13:45- 15:45

Κοινότητες ΡΟΜΑ, ΛΟΑΤΚΙ, Φεμινιστές

Γιώργος ΣΤΑΜΑΤΗΣ, ΓΓ. Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Συμμετοχικό με Παραδείγματα

 

 

Πέμπτη, 15 Οκτωβρίου                                       

Ώρα Εκπαίδευσης

Εκπαιδευτική Ενότητα

Εκπαιδευτής

Εκπαιδευτική Διαδικασία

08:00-09:00

Πόλωση, Κρίσεις και Ριζοσπαστικοποίηση στην Ελλάδα

Τριαντάφυλλος ΚΑΡΑΤΡΑΝΤΟΣ

Συμμετοχικό- Mini Βιωματικό

09:00- 09:10

Διάλειμμα

 

 

09:10-10:00

Πολιτική Βία και Εξτρεμισμός

Τριαντάφυλλος ΚΑΡΑΤΡΑΝΤΟΣ

Συμμετοχικό- Mini Βιωματικό

10:00- 11:00

Σύνταγμα, Ατομικά Δικαιώματα, Δημοκρατία

Μάνος Δημογεροντάκης

Διάλεξη με Παραδείγματα

11:00- 11:15

Διάλειμμα

 

 

11:15- 12:15

Δικαίωμα Συνέρχεσθαι, Διαδηλώσεις, Απεργίες

Μάνος Δημογεροντάκης

Διάλεξη με Παραδείγματα

12:15- 13:00

Διάλειμμα

 

 

13:00- 14:00

Ακτιβιστικές & Εξτρεμιστικές Ομάδες- Δείκτες Αναγνώρισης

Θεόδωρος ΣΧΙΣΜΕΝΟΣ, Διεύθυνση Κρατικής Ασφάλειας/ Α.Ε.Α.

Συμμετοχικό- Mini Βιωματικό

14:00- 15:00

Η λειτουργία της Αστυνομίας σε ένα πολωμένο κοινωνικό περιβάλλον (συγκεντρώσεις, καλέσματα, καταλήψεις δημόσιων χώρων)

Υποστράτηγος Παρασκευάς Σανιδάς

Συμμετοχικό- Πρακτικό

Παρασκευή, 16  Οκτωβρίου

08:00- 09:00

Ζητήματα Αστυνομικής Δεοντολογίας & Συμπεριφοράς

Σεβαστιάνα Κούρτη

 

Διάλεξη με πρακτικά παραδείγματα

09:00- 10:00

Ζητήματα Ποινικής Δικονομίας

 

Ζητήματα Ποινικής Δικονομίας

Διάλεξη με Παραδείγματα

10:00- 10:15

Διάλειμμα

10:15- 11:15

Ζητήματα Ποινικής Δικονομίας

 

Ζητήματα Ποινικής Δικονομίας

Διάλεξη με Παραδείγματα

11:15- 13:15

Άγχος, βία, μετατραυματικό στρες.

Δημήτριος ΣΟΥΡΑΣ

Συμμετοχικό- Βιωματικό

13:15- 14:00

Διάλειμμα

14:00- 16:00

Κοινότητες ΡΟΜΑ, ΛΟΑΤΚΙ, Φεμινιστές

Γιώργος ΣΤΑΜΑΤΗΣ, ΓΓ. Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Συμμετοχικό με Παραδείγματα

Σάββατο, 17 Οκτωβρίου

08:00-09:45

Οργανωμένοι Σύνδεσμοι & Οπαδική Βία

Νικόλαος ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ, Αστυνομικός Υποδιευθυντής, ΥΑΒΑΧ 

Συμμετοχικό- Βιωματικό

09:45- 10:00

Διάλειμμα

10:00- 12:00

Μεταναστευτικές Κοινότητες

Αλέξανδρος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ, Αστυνομικός Υποδιευθυντής, Διεύθυνση Διαχείρισης Μετανάστευσης/ Α.Ε.Α.

 

Συμμετοχικό με Παραδείγματα

12:00- 12:15

Διάλειμμα

12:15- 13:15

Πανεπιστημιακά Ιδρύματα

Στέλεχος ΥΚΑ

Διάλεξη  με Παραδείγματα

13:15- 13:45

Διάλειμμα

13:45- 15:45

Αναγνώριση και Διαχείριση Υπόπτων (Άνθρωποι, Αυτοκίνητα, Δέματα)

                     

Κωνσταντίνος ΚΟΡΚΟΣ, Αστυνόμος Α΄, Τμήμα Εκπαίδευσης Γ.Α.Δ.Α.

Ευθύμιος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Αστυνόμος Β΄, Τμήμα Εκπαίδευσης Γ.Α.Δ.Α.

 

Συμμετοχικό- Πρακτικό