Άνδρας πήρε ένα ολόκληρο μπουκάλι viagra! Δείτε τι έπαθε!



Ένα ολόκληρο μπουκάλι viagra πήρε με τη μία ένας άνδρας έχοντας μάλλον αρκετά μεγάλη επιθυμία να κάνει σεξ.

Ωστόσο, τα πράγματα δεν πήγαν όπως το περίμενε με αποτέλεσμα να καταλήξει στο νοσοκομείο.

Ο 50χρονος άνδρας, λοιπόν, του οποίου το όνομα δεν έχει αποκαλυφθεί, ήπιε ένα ολόκληρο μπουκάλι υγρού σιλδεναφίλης 30 ml, ποσότητα που αντιστοιχεί σε περίπου 10 φορές πάνω από τη συνιστώμενη δόση.

Σύμφωνα, λοιπόν, με τη μελέτη που δημοσίευσε το «JAMA Ophthalmology», πέρα από τις παρενέργειες που είχε στο μόριό του, η μεγάλη δόση viagra επηρέασε κυρίως την όρασή του και τα μάτια του. Οι γιατροί που είδαν τον 50χρονο στο Massachusetts Eye and Ear Infirmary στη Βοστώνη, ανέφεραν ότι υπέφερε από «εξουθενωτική νυχτερινή τύφλωση» και πολύ μεγάλη ευαισθησία στο φως.

Το πιο περίεργο από όλα, ήταν ότι οι κόρες των ματιών του άρχισαν να παίρνουν σχήμα ντόνατ στο κέντρο τους. Σύμφωνα με τους γιατρούς, η όρασή του επανήλθε με τις μέρες, ωστόσο, το περίεργο σχήμα ντόνατ παρέμεινε. Μια σειρά οπτικών τεστ έδειξε ότι ο ασθενής είχε διαταραχή του αμφιβληστροειδούς στα δύο μάτια.

Οι γιατροί δεν μπορούν να πουν με βεβαιότητα τι του το προκάλεσε, αλλά αυτή η διαταραχή θα μπορούσε να οφείλεται στην επίδραση του viagra στα αιμοφόρα αγγεία του ματιού του.

Δεν είναι διόλου απίθανο, η ισχυρή δόση sildenafil που πήρε ο 50χρονος να κατέστρεψε κάποια αιμοφόρα αγγεία στα μάτια του, προκαλώντας πρόβλημα όρασης.

Πάντως, σύμφωνα με την έκθεση, ο 50χρονος δεν επέστρεψε στο νοσοκομείο για το επόμενο ραντεβού του μετά από κάποιες μέρες, οπότε είναι άγνωστο το αν καλυτέρευσε ή όχι η όρασή του. Δεν αποκλείεται άλλωστε να είχε ακόμη μία στύση και να ντράπηκε να ξαναπάει.


Πηγή: iefimerida.gr
_