Πρωταθλήτρια στο καράτε η Ελληνική Αστυνομία (ΕΙΚΟΝΕΣ)

Το Σάββατο 03 Νοεμβρίου 2018 στο κλειστό Γυμναστήριο που βρίσκεται στο χώρο του Badminton στο πάρκο Γουδή έγινε το πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας
ΚΑΡΑΤΕ.
Θριαμβεύτρια για άλλη μια χρονιά ήταν η ομάδα της Ελληνικής Αστυνομίας αποδεικνύοντας ότι στα μαχητικά σπορ είναι ασυναγώνιστη.
 Στο πρωτάθλημα αυτό συμμετείχε και η Εθνική ομάδα Ενόπλων Δυνάμεων της Κύπρου που κατετάγη δεύτερη μετά την ομάδα της ΕΛ.ΑΣ.



Οι Αστυνομικοί – αθλητές του καράτε κέρδισαν 6 χρυσά, 3 αργυρά και 3 χάλκινα μετάλλια.
Ο Αστυνομικός – αθλητής που ξεχώρισε ήταν ο Αστ/κας Γιδάκος Νίκος στην κατηγορία μέχρι 67 κιλά.
Ο Νίκος Γιδάκος αγωνίσθηκε λίγες ώρες πριν την αναχώρηση του για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μαδρίτης στο οποίο θα αγωνισθεί στις 07/11/18.
Ο αθλητής αυτός είναι από τις μεγάλες ελπίδες της Ελληνικής αποστολής για διάκριση στους αγώνες αυτούς.



Τους τελευταίους μήνες μετά και την μετάθεση του στην Υ.Φ.Α.Α. μπόρεσε να προετοιμασθεί καλύτερα για να είναι ανταγωνιστικός στο μεγάλο αυτό αθλητικό ραντεβού.   
Εξαιρετική ήταν και η αγωνιστική παρουσία του Ειδικού Φρουρού Δόβα Αριστογένη που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία μέχρι 75 κιλά, καθώς και το χρυσό μετάλλιο στο ΚΑΤΑ ανδρών (αγώνας επίδειξης).
Ανάλογη με του Δόβα ήταν και η εμφάνιση που έκανε η  Αστ/κας Βαγιανού Μυρτώ που ήταν νικήτρια στην κατηγορία open των γυναικών, καθώς και στο ΚΑΤΑ γυναικών (αγώνας επίδειξης).
Χρυσό μετάλλιο κέρδισε και ο νικητής του Αστυνομικού εμφύλιου στα + 84 κιλά Καραπαναγιώτης Αλέξανδρος που επιβλήθηκε με βραχεία κεφαλή (με τις ποινές) του Δεμπρόπουλου Θωμά σε ένα αγώνα πλήρως ισορροπημένο.
Ο Αρχ/κας Βατσιλίδης Γεώργιος κέρδισε δύο μετάλλια, αργυρό και χάλκινο, στο ΚΑΤΑ (αγώνας επίδειξης) ανδρών και στα + 84 κιλά αντίστοιχα.
Στην κατηγορία μέχρι 84 κιλά ο Αστ/κας Αναγνωστόπουλος Ιωάννης ήταν δεύτερος και τρίτοι οι Αστ/κες Τζανακάκης Αθανάσιος και Στεργιάννης Παναγιώτης.
Ο Στεργιάννης Παναγιώτης αγωνίζεται έχοντας λάμες στο πόδι από τροχαίο με δίκυκλο.

                                           ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ

                                                ΚΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ     

                                     1) Δόβας Αριστογένης ΕΛ.ΑΣ.
                                     2) Βατσιλίδης Γεώργιος ΕΛ.ΑΣ.
                                     3) Πολυγένης Παναγιώτης Λιμενικό
                                     4) Αργυρόπουλος Αντώνιος Λιμενικό

                                               ΚΑΤΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

                                    1) Βαγιανού Μυρτώ ΕΛ.ΑΣ.
                                    2) Παπαγιαννοπούλου Ευθαλία Λιμενικό
                                    3) Φρυγουδάκη Μαρία Λιμενικό



                                                  KUMITE ΑΝΔΡΩΝ  

                                                        -67 ΚΙΛΑ

                                  1ος Γιδάκος Νίκος ΕΛ.ΑΣ.
                                  2ος Βίκτωρας Ανδρέας Εθν. Ενόπλων Κύπρου
                                  3ος Βαμβακίδης Χαράλαμπος Πολεμική Αεροπορία

                                                      -75 ΚΙΛΑ
                                 1ος Δόβας Αριστογένης ΕΛ.ΑΣ
                                 2ος Τσαγκαράς Μάρκος Εθν. Ενόπλων Κύπρου
                                 3ος Λάλας Παναγιώτης Λιμενικό

                                                      -84 ΚΙΛΑ
                                1ος Παρπούνας Συμεών Εθν. Ενόπλων Κύπρου
                                2ος Αναγνωστόπουλος Ιωάννης ΕΛ.ΑΣ.
                                3ος Στεργιάννης Παναγιώτης ΕΛ.ΑΣ.
                                3ος Τζανακάκης Αθανάσιος ΕΛ.ΑΣ.

                                                      + 84 ΚΙΛΑ
                                1ος Καραπαναγιώτης Αλέξανδρος ΕΛ.ΑΣ.
                                2ος Δεμπρόπουλος Θωμάς ΕΛ.ΑΣ.
                                3ος Βατσιλίδης Γεώργιος ΕΛ.ΑΣ.
                                3ος Νταβαρίνος Σταύρος Λιμενικό


                                                KUMITE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

                                1η Βαγιανού Μυρτώ ΕΛ.ΑΣ.
                                2η Παπαγιαννοπούλου Ευθαλία Λιμενικό
                                3η Φρυγουδάκη Μαρία Λιμενικό

                              
                        ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

                                         1Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ
                                         2Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΠΛΩΝ ΚΥΠΡΟΥ
                                         3Ο ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ
                                         4Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

Στις γυναίκες δεν υπήρχε ομαδική βαθμολογία λόγω της συμμετοχής δύο μόνο ομάδων.
Προπονητής της ομάδας Καράτε της ΕΛ.ΑΣ. είναι ο Αρχ/κας Καρβούνης Γεώργιος, ενώ αρχηγός αποστολής της ομάδας Καράτε της ΕΛ.ΑΣ. ήταν ο Ολυμπιονίκης της υδατοσφαίρισης Αστυνόμος Α΄ Σχίζας Αναστάσιος και αρχηγός ομάδας ο παγκόσμιος πρωταθλητής κωπηλασίας Αστυνόμος Β΄ Παππάς Ηλίας.
Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους και απένειμαν έπαθλα στους νικητές.
Η βουλευτής και τομεάρχης αθλητισμού της Νέας Δημοκρατίας Άννα Καραμανλή η οποία ήταν βαλκανιονίκης στίβου.
Ο εκπρόσωπος του Αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ Ταξίαρχος Κοτλίδας Χρήστος,
Ο εκπρόσωπος του Αρχ. Γ.Ε.Σ. Συνταγματάρχης Παπαγεωργίου Νίκος,
Η εκπρόσωπος του Αρχηγού του Λιμενικού Σώματος Ολυμπιονίκης του τριπλούν Αντιπλοίαρχος Όλγα Βασδέκη,
Ο εκπρόσωπος του Αρχ. Γ.Ε.Ν Πλωτάρχης Δροσινός Σπυρίδων,
Η Α/Δ της Διεύθυνσης Αστυνομίας Αθηνών Σταμπολίδου Χρυσάνθη,
Ο Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Ζωγράφου Θώδας Βασίλειος,
Ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Καράτε Μπουλούμπασης Χρήστος,
Ο Διοικητής της Υ.Φ.Α.Α. Ολυμπιονίκης της πάλης Αστυνόμος Α΄ Δεσκουλίδης Ηρακλής.

                            



_